awdental

tel: +48 512 628 678
PolskiEnglish

Stomatologia estetyczna

Chirurgiastomatologiczna

Leczenie dzieci

Profilaktyka

Nowoczesne wyposażenie

Zdjęcia RTG

asd

dr n. med. Anna Tomczyk-​Wziątek
specjalista chirurg stomatolog

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetycznaCelem stomatologii estetycznej jest piękny , harmonijny uśmiech, który stanowi naszą wizytówkę. Możemy modelować kształt zębów pacjenta, a także zmienić ich kolor i ustawienie, uzyskując efekt doskonałości. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów często stosuje się kilka technik estetycznych jednocześnie.

Wybielanie zębów polega na użyciu specjalistycznych preparatów, które na drodze reakcji chemicznej ( utleniania )powodują wybielenie przebarwień. Należy pamiętać, iż uzupełnienia protetyczne, a także wypełnienia, pozostają niezmienione, więc dla uzyskania perfekcyjnego efektu należy je wymienić, na odpowiednio jaśniejsze, po zakończeniu procesu wybielania.

Przed rozpoczęciem kuracji wybielającej niezbędne jest usunięcie kamienia nazębnego i osadu.

Istnieje kilka metod wybielania, a naszym zadaniem jest dobranie odpowiedniej metody, dla indywidualnych potrzeb pacjenta.

Metody wybielania zębów

Domowe wybielanie zębów metodą nakładkową polega na noszeniu przez pacjenta specjalnie dla niego przygotowanych nakładek na zęby ( śpi w nich nocą ), do których nakłada on żel wybielający. Żel ten w zależności od wrażliwości zębów pacjenta może mieć stężenie 10%, 15% lub 20%. Zwykle satysfakcjonujący efekt bieli osiąga się po około 2 tygodniach, a pierwsze rezultaty widać po 3 – 4 dniach stosowania.

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym polega na naniesieniu na powierzchnię zębów specjalnego preparatu i aktywacji światłem. Zabieg jest wykonywany w czasie jednej wizyty, co zwykle wystarcza , żeby osiągnąć wymarzony efekt.

Po wybielaniu zaleca się przestrzeganie tzw. białej diety przez okres kilku dni, gdyż zęby w tym czasie są bardziej podatne na wchłanianie barwników zawartych w pożywieniu ( kawa, herbata, soki owocowe ).

Wybielanie zębów martwych polega na założeniu do komory martwego zęba specjalnego preparatu, który działając od wewnątrz powoduje wybielanie. Dla uzyskania zadowalającego efektu koniecznych jest kilka wizyt, w czasie których wymienia się preparat. Warunkiem przystąpienia do tego zabiegu jest prawidłowo przeleczony kanałowo ząb. Po uzyskaniu satysfakcjonującego rezultatu wykonuje się wypełnienie, dostosowane kolorem do rozjaśnionego zęba.

Wypełnienia i licówki kompozytowe

Pozwalają na odtworzenie prawidłowego kształtu zęba, a także pozwalają na korektę jego koloru. Mogą sprawić, iż wcześniej szpecące wypełnienia staną się niewidoczne.

Korony i mosty

Najtrwalszym i najbardziej estetycznym rozwiązaniem, w przypadku znacznych uszkodzeń zębów, bądź ich braków, są korony i mosty ceramiczne ( porcelanowe ). Pozwalają one osiągnąć perfekcyjny i długotrwały efekt, zarówno funkcjonalny jak i estetyczny.