awdental

tel: +48 512 628 678
PolskiEnglish

Stomatologia estetyczna

Chirurgiastomatologiczna

Leczenie dzieci

Profilaktyka

Nowoczesne wyposażenie

Zdjęcia RTG

asd

dr n. med. Anna Tomczyk-​Wziątek
specjalista chirurg stomatolog

Profilaktyka

ProfilaktykaPrawidłowa higiena jamy ustnej jest niezbędna dla utrzymania zdrowych zębów i przyzębia. Stanowi podstawę sukcesu w leczeniu stomatologicznym.

Płytka nazębna odkładająca się na powierzchni szkliwa jest główną przyczyną powstawania próchnicy i chorób dziąseł. Jedynie jej usunięcie może zapobiec dalszym problemom.

Profesjonalna profilaktyka nie tylko ma pozytywny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej, lecz także poprawia estetykę uzębienia. Dla uzyskania najlepszych efektów zalecane są regularne wizyty (mniej więcej co 6 miesięcy).

Profesjonalne zabiegi profilaktyczne to: usuwanie kamienia nazębnego i osadu ( scaling i polishing ), fluoryzacja, lakowanie zębów.

Usuwanie kamienia nazębnego i osadu (scaling i polishing) polega na usunięciu twardych, zmineralizowanych złogów przy użyciu skalera ultradźwiękowego. Następnie poleruje się oczyszczone powierzchnie zębów specjalnie do tego celu przeznaczonymi szczoteczkami, gumkami i pastami.

Zalegający kamień nazębny powoduje zapalenia przyzębia i dziąseł, a także może maskować tworzącą się pod jego powierzchnią próchnicę. Skutkiem jego obecności może być paradontoza, rozchwianie zębów, a nawet ich utrata!

Osady usuwane w trakcie scalingu i polerowania stanowią problem estetyczny. Zęby po ich profesjonalnym oczyszczeniu odzyskują naturalny blask i stają się jaśniejsze.

Lakierowanie zębów wykonuje się po uprzednim ich oczyszczeniu. Polega ono na pokryciu (pomalowaniu pędzelkiem) powierzchni zębów, specjalnym lakierem o wysokim stężeniu fluoru. Fluor wnikając w szkliwo wzmacnia je i przeciwdziała powstaniu próchnicy. Stosowane preparaty są bezbarwne, a ich działanie utrzymuje się przez dłuższy okres czasu. Zabieg jest zupełnie bezbolesny i można go powtarzać co 6 miesięcy.

Lakowanie zębów polega na wypełnieniu naturalnych bruzd zębów (zagłębień) trzonowych i przedtrzonowych specjalnym, płynnym preparatem, który jest światłoutwardzalny. Preparat ten wypełnia bruzdy, co ogranicza zaleganie w nich resztek pokarmu i rozwój kolonii bakteryjnych, tym samym chroniąc zęby przed próchnicą. Lakowanie zębów jest procedurą w szczególności dedykowaną najmłodszym pacjentom. Zabieg ten powinno się przeprowadzać możliwie najszybciej po wyrżnięciu się zęba. Zachęcamy więc do wizyt w okresie wyżynania się zębów stałych u naszych pociech.

W czasie pierwszej wizyty profilaktycznej wykonywany jest instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej ( domowej ). Obejmuje on dobór odpowiedniej dla danego pacjenta szczoteczki i pasty do zębów oraz metody szczotkowania, a także płynu do płukania i nici dentystycznej.

Pamiętajmy, że każdy z nas ma inne potrzeby! Są one zależne od wieku pacjenta, stanu zębów, dziąseł i przyzębia, jak również użytkowanych uzupełnień protetycznych.